Rehabilitacja narządu ruchu

Rehabilitacja narządu ruchu

W ramach rehabilitacji narządu ruchu pacjenci mogą korzystać z zabiegów KINEZYTERAPII (leczenia ruchem) oraz FIZYKOTERAPII (leczenie czynnikami fizykalnymi).

Kinezyterapia

Gimnastyka lecznicza to jedna z metod fizjoterapii, stosowana w leczeniu schorzeń i dysfunkcji układu ruchu, chorób reumatoidalnych, bólów kręgosłupa oraz wad postawy. W kinezyterapii środkiem leczniczym jest ruch. Świadome napinanie i rozluźnianie mięśni zmniejsza ich ogólne napięcie, przez co ból zostaje zredukowany, a zakres ruchu stopniowo się zwiększa. Poprawia się siła mięśniowa i elastyczność ciała, a pacjent stopniowo odzyskuje sprawność ruchową.

  • Ćwiczenia w UGULu – w Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego mogą odbywać się ćwiczenia w odciążeniu. Ćwiczenia te polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów w stawach przy odciążeniu ćwiczonego odcinka ciała.

Cel:

  1. Przeciwdziałanie zanikom mięśni i uzyskanie przyrostu ich siły
  2. Zapobieganie przykurczom w stawie
  3. Zwiększenie zakresu ruchów w stawie

Wskazania:

  1. Zaniki i znaczne osłabienie siły mięśni
  2. Słaby zrost kostny
  3. Zmiany chorobowe powierzchni stawowych
  • Ćwiczenia wspomagane – w ćwiczeniach tych, pacjent wykonując ruch jedną kończyną wspomaga wykonanie ruchu w stawach drugiej kończyny, zwiększając jednocześnie jego zakres.

Cel:

  1. Zwiększenie zakresu ruchów w stawach
  2. Uzyskanie rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni

Wskazania:

  1. Ograniczenia zakresu ruchów w stawach
  • Ćwiczenia czynne wolne – polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchu w stawach, chory ćwiczy bez przyborów, dlatego ćwiczenia noszą nazwę wolnych.

Cel: 

  1. Zwiększenie siły i wytrzymałości określonej grupy mięśni
  2. Utrzymanie i zwiększenie zakresu ruchów w stawach
  3. Poprawa koordynacji ruchowej

Wskazania: 

  1. Osłabienie mięśni
  2. Ograniczenia zakresu ruchu w stawach
  • Ćwiczenia czynne z oporem – polegają na pokonywaniu siły zewnętrznej przeciwdziałającej wykonywanemu ruchowi.

Cel:

  1. Uzyskanie przyrostu siły i wytrzymałości mięśni

Wskazania: 

  1. Osłabienie mięśni
  • Ćwiczenia na przyrządach – rower, rotor
  • Ćwiczenia indywidualne wg metod specjalnych – są to określone formy ruchu indywidualnie dobrane do pacjenta, aplikowane przez fizjoterapeutę. Nasza kadra wykorzystuje najnowocześniejsze formy usprawniania leczniczego. Są to m.in.:
    1. Terapia manualna
    2. PNF
    3. Kinesiologytaping
    4. Masaż leczniczy ręczny (klasyczny, tkanek głębokich, sportowy, bańką chińską, gorącymi kamieniami)
    5. Techniki powięziowe (FDM)
    6. Pinopresura
    7. Terapia trzewna

2. Prioprioceptive Neuromuscular Fecilitation (PNF) – Główne założenie terapii to ułatwianie ruchów, stymulując w odpowiedni sposób układ nerwowo-mięśniowy. Aby tego dokonać wykorzystuje się bodźce eksteroreceptywne, przez skórę, oczy, słuch, jak i prioprioreceptywne poprzez układ ruchu.

3. Kinesiologytaping – Jest to jedna z nowszych metod terapeutycznych, polegających na aplikowaniu na ciało nierozciągliwej lub elastycznej taśmy. Do niedawna stosowana była głównie w sporcie, w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Metoda ta wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego) oraz układ limfatyczny, mięśnie i stawy. Zmniejsza ból poprzez uaktywnienie systemu znieczulenia.

4. Masaż leczniczy ręczny:

  • Masaż klasyczny – najstarsza metoda masażu polegająca na rytmicznym wywieraniu i zwalnianiu ucisku na tkanki miękkie za pomocą odpowiednich chwytów, na ogół obu rąk. Masaż jest zespół różnych zabiegów manualnych, które mechanicznie oddziałują na tkanki organizmu, skórę, mięśnie, stawy, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, oddechowy, wewnątrz wydzielniczy, a nawet na narządy wewnętrzne.
  • Masaż tkanek głębokich – polega na przywróceniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Celem terapii jest niwelowanie zaburzeń funkcjonalnych w układzie mięśniowo-powięziowym, poprzez rozluźnianie tkanek i poprawy ich ruchomości.
  • Masaż sportowy – jest intensywniejszy od masażu klasycznego, stosuje się w nim bardziej energiczne i silniejsze chwyty. Celem masażu jest zapobieganie objawom patologicznych, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń w czasie uprawiania sportu lub intensywnego treningu. Masaż sportowy spełnia funkcję, rozgrzewającą, regenerującą i leczniczą. Jest też także elementem odnowy biologicznej.
  • Masaż bańkami chińskimi – jest to skuteczna metoda na pozbycie się wielu dolegliwości. Efekty jakie można osiągnąć dzięki regularnym zabiegom, to pozbycie się bólów mięśni, kręgosłupa, usunięcie celulitu oraz toksyn z organizmu. Z masażu bańką chińską nie powinny korzystać, kobiety w ciąży, dzieci i osoby w podeszłym wieku.
  • Masaż gorącymi kamieniami – jest zabiegiem łączącym w sobie elementy masażu klasycznego, akupresury i termoterapii. Ma także działanie lecznicze. W całym organizmie rozmieszczone są ośrodki energii zwane czakrami. Masażysta oddziałując na poszczególne ośrodki ciepłymi kamieniami, zmienia przepływ energii. Zmniejsza się napięcie mięśni, poprawia przepływ krwii i limfy oraz metabolizm.

Fizykoterapia

Fizykoterapia to skuteczny sposób zwalczania dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi, czy regeneracją procesów zachodzących w organizmie ludzkim.

Metod wykorzystywanych w fizykoterapii jest wiele, dopasowuje się je do rodzaju urazu lub schorzenia, jak również do wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Fizykoterapia wykorzystuje naturalne czynniki fizyczne lub czynniki wytwarzane przez różne urządzenia w celach leczniczych. Bodźce wykorzystywane przy terapii to najczęściej: temperatura (ciepło, zimno), światło, prąd elektryczny, pole magnetyczne, dźwięk. Prowadzą do miejscowego usprawnienia krążenia krwi. Tego typu zabiegi pozwalają przyspieszyć leczenie stanu zapalnego, a także łagodzą objawy i działają przeciwbólowo, zmniejszają też obrzęki, wysięki oraz przyspieszają gojenie.

Nasza przychodnia posiada szeroki wachlarz zabiegów fizykoterapeutycznych:

  • Elektroterapia (elektrostymulacja, galwanizacja, jonoforeza, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, prądy TENS, pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości: terapuls, diatermia krótkofalowa – DKF)
  • Magnetoterapia (pole magnetyczne, magnetronik)
  • Ultradźwięki i fonoforeza (UD z lekiem)
  • Laseroterapia punktowa
  • Światłolecznictwo (Sollux)
  • Ciepłolecznictwo
  • Krioterapia miejscowa, calościowa- ogólnoustrojowa
  • Hydroterapia (kąpiel wodno-wirowa kończyn górnych i dolnych)
  • Masaż pneumatyczny (kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa)
  • Grota solna